Žatecké dvorky opět ukázaly místa, kam se člověk běžně nedostane

Žatecké dvorky opět ukázaly místa, kam se člověk běžně nedostane

Ve znamení Dočesné byla sobota 4. září v Žatci. I tak si ale našel velký prostor pro představení svých aktivit spolek A dál?

V rámci projektu Žatecká Dočesná jinak 2021 totiž připravil přehlídku Žatecké dvorky, navíc pokřtil unikátní Architektonickou mapu města Žatce, kterou členky spolku vytvořily zapojením se do participativního rozpočtu města.

Dvorek s názvem Infocentrální byl jedním z deseti, které mohli zájemci během soboty navštívit, ale jen zde byla architektonická mapa pokřtěna. K dostání je nyní zdarma v informačním centru na náměstí Svobody.

Žatecké dvorky byly v minulých letech tradiční součástí Dnů evropského dědictví (EHD), jež pořádá v Žatci Regionální muzeum. Protože ale letos muzeum celý rok připravovalo speciální program EHD k výročí 600 let bitvy mezi husity a křižáky u Žatce, ujal se organizování „dvorků“ spolek A dál?

Organizace se chopil originálně. K novinkám patřilo, že každý dvorek byl při vchodu z ulic označen velkým zeleným křížem na chodníku, což usnadnilo orientaci těm, kdo se řídily podle mapky.

Dalšími novinkami pak bylo přímo několik dvorků. Květinový připomněl kiosek na Nádražních schodech, který se chystá rekonstruovat majitel synagogy Daniel Černý. V sobotu se tam prodávaly květiny a také diskutovalo o zajímavé stavbičce. „Kdysi se tu prodávaly cukrovinky, pak noviny. Byla tu frekventovaná cesta, když lidé chodili od vlaků,“ vzpomínala jedna z pamětnic.

Novinkou byla ukázka hrnčířství v Uměleckém dvorku, kde bylo možné si zároveň zahrát na piano v průjezdu domu čp. 43. Zcela poprvé se také do programu „dvorků“ zapojil Mederův dům – šlo o první veřejné představení rekonstruovaného domu, jenž býval ruinou. Během dne se konalo několik prohlídek s archeologem Vojtěchem Peksou, děti si mohly vyzkoušet činnost archeologa na archeologickém pískovišti.

Atraktivní byl také dvorek v podloubí vedle radnice, kde svou nabídku prezentoval Dům dětí a mládeže Žatec. Hlavně si ale lidé mohli prohlédnout, jak dnes vypadá chátrající budova bývalého hotelu.

Celkově Žatecké dvorky, byť s jiným pořadatelem, splnily účel, který nastavilo už před lety Regionální muzeum Žatec – ukázat Žatečanům zákoutí či vnitrobloky, kam se lidé běžně nedostanou. A za rozvoj této novodobé tradice si spolek A dál? zaslouží velkou pochvalu. Tomáš Kassal

Úvodní foto: dívka Nikol na archeologickém pískovišti v Mederově domě

Datum přidání:

Nejnovější zprávy