Vykopat, zasadit, obalit. U řeky roste 30 nových stromů

25. 10. 2021

Vykopat jámu, zatlouct kůly, zasadit stromek, vše obalit ochranným pletivem. Zdánlivě jednoduchý postup při sázení stromků není úplně snadný. Za prvé je fyzicky náročný, za druhé je nutné dodržovat některá pravidla

Vykopat, zasadit, obalit. U řeky roste 30 nových stromů

Právě proto předcházela v neděli dopoledne při výsadbě třiceti nových stromků u cyklostezky za řekou krátká instruktáž pro dobrovolníky. Stromky sázeli pracovníci společnosti Solar Turbines a dobrovolníci ze Žatce včetně skautů. O instruktáž se postarala Jana Donátová z neziskové organizace Sázíme strom. „Kůly musí být dobře zatlučené v zemi, aby stromek držely. Když se při zatloukání stočí a nestojí úplně rovně, tak se nic neděje. Je to normální, když jsou v zemi různé kameny,“ vysvětlovala Jana Donátová.

Dobrovolníci ji pozorně sledovali, někteří si dělali i poznámky. S praktickou ukázkou výsadby prvních stromku pomáhali J. Donátové i místostarosta Radim Laibl a zastupitel Josef Hodina. O pár minut později už se lidé rozešli s lopatami a krumpáči k jednotlivým stromkům. Nezisková organizace jim připravila také kůly ke stromkům a dřeva, která kůly drží pohromadě. Ale také řemínky na úvaz stromků ke kůlům. „Když se to uváže pevně, stromku to nevadí, protože úvazek je rovný a strom neškrtí,“ ukazovala organizátorka. Upevnění pletiva, chránícího stromky před okusem, už patřila k závěrečné fázi výsadby. „Je dobré to upevnit tak, aby se pletivo dalo zvednout. Tím zjednodušíme následnou péči o stromky, třeba plení. Právě péče je důležitá. V poslední době se stromů sází hodně, ale když se o ně nepečuje, tak zajdou a výsadba je k ničemu,“ zdůraznila Jana Donátová.

Právě kvůli následné péči o stromy byli na místě výsadby také pracovníci žatecké radnice. Ta následnou péči o třicet lip, javorů a olší zajistí, a to jak zahradnickou údržbu, tak zalévání.

Nové stromořadí u cyklostezky za řekou bude plnit dvě funkce: za prvé prostor zkrášlí, za druhé po letech zajistí chodcům a cyklistům stín při procházkách a projížďkách.

Tomáš Kassal

Galerie k článku