Studentské volby na obchodní akademii

23. 09. 2021
Jak by dopadly letošní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kdyby v nich volili žáci obchodní akademie v Žatci, napověděl projekt „Studentské volby“, který jako jeden ze svých vzdělávacích programů pořádá pravidelně organizace Člověk v tísni.
Studentské volby na obchodní akademii

Již poněkolikáté se do něj přihlásila i obchodní sekce OA a SOŠZE Žatec. Možnost vyzkoušet si volbu nanečisto využilo 66 % voličů (109 žáků z celkového počtu 165, 5 hlasů bylo neplatných). Ti rozhodli svými hlasy o celkovém prvenství Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie (33 hlasů) před trojkoalicí SPOLU (25 hlasů) a dvojkoalicí PIRÁTI a STAROSTOVÉ (24 hlasů). Babišovu politickému hnutí ANO 2021 svůj hlas odevzdalo 7 voličů. Alespoň jeden hlas získalo dalších 7 politických uskupení, která budou v Ústeckém kraji v podzimních volbách usilovat o hlasy voličů.

Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu 2021 probíhaly na středních školách a středních odborných učilištích ve dnech 20. a 21. září. Výsledky v řádném termínu odevzdalo 312 škol, z toho 159 gymnázií, 120 středních odborných škol (SOŠ) a 33 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 40 899 platných hlasovacích lístků. Celorepublikové výsledky, které nabízejí zajímavé srovnání, naleznete v odkazu níže.

Konání voleb na žatecké škole organizačně zajistily Michaela Dosedělová (předsedkyně volební komise), Lucie Karásková a Michaela Jakešová, žákyně třídy 2. OA.

Reálné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proběhnou ve dnech 8. a 9. října 2021.
Výsledky studentských voleb zde.

Galerie k článku