Křižáků se nebojíme, Žatec ubráníme! Husitské Putování zaplnilo centrum města lidmi

12. 09. 2021

Ukázku, jak bitva bitva husitů s křižáky před 600 lety určitě nevypadala, ale zároveň důkaz, že se Žatečané umí bavit při společných akcí, přineslo sobotní Putování. Tradiční akce pro rodiny s dětmi přilákala stovky účastníků.

Křižáků se nebojíme, Žatec ubráníme! Husitské Putování zaplnilo centrum města lidmi

Šermířské souboje i slovní přestřelky bránících se husitů před radnicí s křižáky útočícími z jihu předznamenaly samotnou bitvu. Byla plná zvratů i dobré zábavy, protože všichni chápali, že jde o hru. I tak ale dokázal strhnout děti. „Flákni ho přes hlavu,“ ozval se výkřik jednoho z fanoušků.

Pozadu však nezůstali ani někteří rodiče. Buď ti, kteří se s malými ratolestmi zapojili do boje. Nebo ti, kteří svá dítka nenechali zahálet v týlu. „Mazej, jdi na ně,“ zavelela jedna z maminek.

I díky společnému bojovému nasazení husité, zase, vyhráli a celá akce se pořadatelům náramně vydařila. „Za nás naprostá spokojenost. Byla skvělá atmosféra, centrum tepalo lidmi. U tak velké akce je riziko, že se něco nepovede, ale vše klapalo, navíc nás podrželo počasí. A hlavně jsme vyhráli bitvu, i když chvílemi to bylo těsné,“ komentoval akci hlavní pořadatel Petr Antoni.

Přípravy na bitvu ovšem začaly už o dvě hodiny dříve, kdy odstartovalo samo Putování městem. Na různých stanovištích děti získávaly teoretické vědomosti, také se ale prakticky připravovaly, když si vyráběly koule nebo štíty. Ty vznikaly u terasy knihovny na hradbách. „Na jakou ruku chceš štít? Kterou rukou budeš házet?“ pomáhala budoucím bojovníkům nejen ředitelka knihovny Radka Filková.

V Mederově domě si děti trénovaly husitský chorál, jinde připravovaly papírové koule, skládaly tématické puzzle či poznávaly zbraně. U infocentra vyráběly papírové kalichy jako znak vojska, k němuž budou náležet. V děkanském kostele se mohly soustředit před bitvou a napsat své tajné přání. „Vzhledem k mystice místa je pravděpodobné, že se jim přání také splní, zvlášť, když se o to přičiní,“ komentovala vhazování přáníček do schránky Lenka Minaříková v dobovém kostýmu.

Vedle spolků, jako Spolek Mederova domu, Sedmikráska a dalších, městských organizací, třeba infocentrum či knihovna, se do organizace Putování zapojily i kavárny a cukrárny v centru města. Tím se celá akce stala doslova celoměstskou událostí, což byl možná vedlejší, ale rozhodně velmi milý přínos. V případě Putování je to už tradiční přístup. Loni nevyšel, protože proticovidová opatření zrušila plánovanou stezku odvahy.
Příští rok se ale Putování bude určitě připravovat znovu. A jak se letos potvrdilo, zájem o něj bude ze strany účastníků velký. Děti se těší už nyní… Tomáš Kassal

Galerie k článku