Mnoho lidí vůbec neví, co znamená pěstounská péče

Mnoho lidí vůbec neví, co znamená pěstounská péče

Dvě organizace pomáhají na Žatecku pěstounům, kteří se v rámci náhradní rodinné péče starají o děti, jež nejsou jejich vlastními. Jednou z doprovázejících organizací je spolek Sociální centrum pro rodinu Žatec.

O provázení pěstounů se v něm stará Kristýna Mazochová, která společně s kolegyní pomáhá 27 pěstounským rodinám v Žatci a okolí. „Dětské domovy nejsou ideální místo pro to, kde by měly děti vyrůstat. Kojenecké ústavy se mají rušit. Pro děti je nejdůležitější mít jako zázemí rodinu – ať vlastní, nebo pěstounskou,“ vysvětluje v rozhovoru Kristýna Mazochová, proč je pěstounství tak důležité.

K čemu připravovaný Týden pěstounské péče slouží? Jen kvůli získávání dalších pěstounů?

Získání dalších potenciálních pěstounů je určitě jeden z důležitých cílů. Druhým je pak osvěta. Zjišťujeme, že mnoho lidí vůbec neví, co znamená pěstounská péče.

Podobná akce proběhla už dříve?

Bylo to loni, kdy šlo o Den pěstounské péče. Nyní na to navazujeme programem na celý týden. Chceme ještě víc do povědomí lidí dostat, jak pěstounství funguje.

Stát se pěstounem ale není jednoduché?

Trvá to třeba rok, dělají se různé pohovory. Protože se vždy hledá pěstoun pro konkrétní dítě, tak aby to vyhovovalo konkrétním požadavkům. Ty se ale musí skloubit s tím, co který pěstoun dokáže nabídnout. Proto je to dlouhý proces.

Pokud vím, lze být pěstounem dočasným, tedy na rok, nebo se o dítě starat déle. Je to asi velký rozdíl, ale potřebné jsou obě skupiny?

Někdo chce vyloženě pečovat o dítě rok. Protože kdo se rozhodne, že bude o dvouleté dítě pečovat do jeho dospělosti, tak je to velký závazek na mnoho let dopředu. A ne každý si na to troufne, protože si třeba uvědomuje, že stárne. Ne každý chce absolvovat celý výchovný proces dítěte, chce jen krátkodobě pomoci. Proto jsou potřeba pěstouni jak na kratší, tak na delší období.

S čím vším jako centrum pomáháte?

My do toho vstupujeme ve fázi, kdy už lidé pěstouny jsou. Pak jim pomáháme, doprovázíme je a radíme. Každý pěstoun se třeba musí dál vzdělávat. Děláme pro ně aktivity a setkání. Zajišťujeme jim i právní poradenství, kontakty na odborníky. I kvůli tomu, aby psychicky nevyhořeli. Vždy se to dělá na míru pěstounům, vidíme, co právě potřebují a snažíme se jim v tom pomoci.

Jaký je rozdíl v tom, co pěstounům nabízíte vy jako doprovázející organizace a co OSPOD?

My jsme s pěstouny v pravidelnějším kontaktu. OSPOD do toho vstupuje jednou za čas. Jsme pro obě strany taková prodloužená ruka. Mezi námi a pěstouny panuje větší důvěra, jsme pro ně partner. OSPOD musí dbát na dodržování zákonů a předpisů, proto vypadá jako ten přísnější. My třeba pomáháme pěstounům i vysvětlit, co vlastně OSPOD chce, protože tomu někdy úplně nerozumí. Ale právě díky naší spolupráci s OSOD je nakonec pomoc a podpora pro pěstouny lepší a efektivnější. (kas)

Galerie

Datum přidání:

Nejnovější zprávy