Radit maminkám s kojením? Baví mne to stejně, jako před 11 lety

Radit maminkám s kojením? Baví mne to stejně, jako před 11 lety

Jedenáct let funguje v Žatci laktační poradna, v současné době pod hlavičkou Sociálního centra pro rodinu. Právě v jednom ze sídel sociálního centra, v Klíčence proti žatecké hlavní poště, se minulý týden konala narozeninová oslava poradny.

Návštěvnice se mohly setkat s nabídkou sociálního centra, ale i s nabídkou samotné laktační poradny včetně kosmetických přípravků nebo pomůcek pro podporu kojení. Na ukázku byly odsávačky, nádobky na mléko a další věci od firmy Medela, s nimiž se maminky pravidelně setkávají i v porodnicích. Vše pak mohou používat i doma, po návratu s miminkem z nemocnice.

Laktační poradnu vede původním povoláním dětská sestra Iveta Petráková, která během jedenácti let pomohla už stovkám maminek. Nejen ze Žatce, ale i z Mostu, Loun, Chomutova, Podbořanska či z Krušných hor. Laktačních poradkyň je totiž nedostatek. „Nebo podle maminek nedělají terénní službu, nechodí na návštěvy,“ vysvětlila Iveta Petráková. Široký regionální záběr svědčí o oblíbenosti žatecké laktační poradny. „Je to o zkušenostech maminek, které si dobré zkušenosti předávají,“ vysvětluje poradkyně.

Ač se své činnosti věnuje už jedenáct let, vše ji baví stejně jako na začátku. Tehdy s poradenstvím začala kvůli tomu, že když působila na porodnici, potkávala pak v ulicích maminky, které si stěžovaly, že nemohou kojit. „Neměly dostatečnou podporu ve svém okolí. Říkala jsem si, že tu chybí někdo, kdo by pomohl maminkám překonat těžší chvilky po návratu z porodnice domů. A to je také důvod, proč to dělám dál. Někdy stačí upravit jen maličkost a najednou se vše srovná,“ vypravuje Iveta Petráková na úvod rozhovoru.

Co si představit pod termínem laktační poradna? K čemu slouží? Muž by řekl, že maminka porodí a začne kojit sama od sebe…

Není to tak ve všech případech. Maminky by o tom určitě měly popřemýšlet. Pokud si nejsou jisté, je na místě zkontaktovat laktační poradkyni, která zkontroluje, jestli je maminka na kojení připravená. Popřípadě doporučí pomůcky, které ji s přípravou na kojení pomohou. A v první fázi po porodu, než se laktace rozběhne, mohou být i nadále v kontaktu a konzultovat, co je potřeba.

Je tam nějaké kritické období, třeba pár dní po porodu, kdy je maminka ve stresu, jak teprve všechno poznává?

Většinou je to po návratu z porodnice domů, kdy už kolem ní není personál porodnice a zůstane na všechno sama. Je to velký tlak a samozřejmě přichází nejistota a stres.

I proto může přestat kojit? Že si s něčím neví rady, je ve stresu a hlava kojení zablokuje?

Přesně tak. Stres a obavy z neúspěchu jsou největší nepřátelé kojení.

Při narozeninách laktační poradny jste ukazovaly různé pomůcky. Každý asi ví o odsáváčkách nebo kloboučcích, ale je toho víc?

Jsou pomůcky, které se používají ještě před tím, než maminka porodí. Například formovače bradavek a jiné pomůcky pro přípravu bradavek na kojení. Po porodu jsou to odsávačky, kloboučky, pomůcky na uchovávání mléka atp. Je dobré vědět, že existují a jak je případně použít. I když ve většině případů se maminky obejdou bez nich.

Pomůcky prodáváte, nebo je pomůžete zprostředkovat?

Já je mohu zapůjčit k vyzkoušení, maminky se pak samy rozhodnou, zda si je koupí. Nekupují věci naslepo, společně vše můžeme vyzkoušet. Řeknu jim, jak co funguje, aby nevyhazovaly peníze zbytečně. Pokud zjistíme, že je pravděpodobné, že budou potřeba po porodu kloboučky, může si je maminka pořídit ještě před nástupem do porodnice a vzít si je s sebou. Nemocnice je půjčují, ale nemusí vyhovovat.

Když se vrátím k vaší poradenské činnosti, o čem je? Jak přiložit dítě k prsu, jak ho držet?

Poloha při kojení je velmi důležitá, pohodlí při kojení je na prvním místě. Je několik poloh, ale ne všechny vyhovují každému. Velmi často maminky řeší, že umí kojit jen vleže, a že jim to nevyhovuje. Pak společně zkoušíme, jak na to jít jinak. Úplně nejčastěji v poradně pracujeme s psychikou, emocemi. Snažíme se maminky hlavně zklidnit, ujistit je, že to dělají správně, že stačí trocha tréninku. Připomínáme jim, že období po porodu není o tom, že se vrátí domů a zvládnou všechno stejně jako před porodem. Období šestinedělí je velmi křehké, je to nový začátek. A my se snažíme pomoci maminkám si ho užít v klidu a pohodě.

Tomáš Kassal

Datum přidání:

Nejnovější zprávy