Projektový týden pro žáky 5. tříd na téma chmelařské tradice

Projektový týden pro žáky 5. tříd na téma chmelařské tradice

Žatec je všeobecně znám jako město s dlouhodobou tradicí pěstování a zpracování chmele. Zpracování chmele, tedy jeho sušení a skladování, probíhalo v katastru města již od 14. století.

Největšího rozmachu dosáhlo zpracování chmele na přelomu 19. a 20. století. To se projevilo na tváři krajiny i města. Žatec se stal chmelařskou metropolí, a byly zde určovány světové ceny chmele.

I dnes je jméno Žatec celosvětově známo jako označení nejlepší jemné aromatické odrůdy chmele – Žateckého poloraného červeňáku.

V Žatci zůstaly zachovány, jako na jediném místě na světě v tak rozsáhlém měřítku, budovy související se zpracováním chmele. Z tohoto důvodu usiluje město Žatec již od roku 2016 o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.

Velice důležitá je vzdělávací činnost v rámci tohoto snažení. Můžeme si samozřejmě myslet, že je to klišé, ale děti a mládež jsou naše budoucnost.

Proto byl připraven a obdobně jako v roce 2019 a 2020 realizován projekt, určený pro školní mládež. Jeho prvotním cílem je seznámit děti s historií a současností pěstování chmele na Žatecku. Tím je a jejich rodiny zapojit do dlouhodobého procesu zápisu města na Seznam světového dědictví UNESCO.

K účasti na výukovém programu byli, i na základě loňské dobré spolupráce s pedagogickým sborem, opět vybráni žáci a žákyně 5. tříd ZŠ Komenského alej. Celý program připravili pracovníci Chmelařského muzea a partneři projektu - město Žatec a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem.

Projekt byl zahájen v pondělí 6. září. Každý žák obdržel svůj pracovní sešit s výtvarně zpracovanými stránkami, do kterého si mohl zaznamenávat během celého týdne své poznámky, obrázky a plnit zajímavé úkoly. Žáci se již předem zformovali do tří až čtyřčlenných pracovních týmů.

Týden začal komentovanou procházkou po městské památkové rezervaci a zóně technických památek. Jednotlivé zastávky tvořily objekty spojené se zpracováním chmele a vnitřní prostory vybraných skladů a balíren chmele na Pražském předměstí. Žáky čekaly zajímavé úkoly, na jejichž plnění se podílely celé týmy.

V úterý 7. září si jednotlivé třídy prohlédly ty chmelařské objekty, které jsou zapojeny do turistické nabídky chmelařské metropole. Cíle tvořilo Chmelařské muzeum, Chrám chmele a piva, Galerie Sladovna a Klášterní zahrada.

Ve středu 8. září žáci navštívili chmelnice a chmelařská sklizňová střediska v obci Stekník, kde mohli vidět celý současný proces sklizně, česání a sušení chmele. Potom se přemístili do Chmelařského muzea, kde zhlédli film o současnosti pěstování a zpracování chmele. Nakonec si mohli na dvorku vyzkoušet ruční česání do koše.

Ve čtvrtek 9. září pracovaly jednotlivé týmy ve svých třídách na výtvarném ztvárnění celého projektového týdne na barevném plakátu. Tady mohly jednotlivé týmy využít svých dosavadních poznámek, získaných fotografií i rad od svých rodičů a dalších rodinných příslušníků.

V pátek 10. září byl projektový týden slavnostně ukončen v tělocvičně základní školy. Jednotlivé týmy prezentovaly svůj plakát spolužákům a učitelům. Odborná komise vybrala vítězné plakáty za jednotlivé třídy. Byla vyhlášena cena poroty a speciální cena poroty za jedinečné grafické pojetí. Celkem pět cen tvořily drobné dárky i finanční poukazy. Byli vyhlášení a odměněni nejlepší řešitelé domácích úkolů v pracovním sešitě za každou třídu. Každý účastník projektového týdne byl na konec odměněn drobným dárkem.

Slavnostního ukončení se zúčastnili ředitel školy Mgr. Zdeněk Srp, zástupkyně pro 1. stupeň Mgr. Marie Šrajbrová, Mgr. Zdeněk Rosa, předseda představenstva CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec, Ing. Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele, a Mgr. Olga Bukovičová, koordinátor pro Světové dědictví, město Žatec.

Jednotlivé plakáty jsou převedeny do elektronické podoby a zpřístupněny na webových stránkách všech partnerů projektového týdne. Ve fyzické podobě budou plakáty vystaveny ve Chmelařském muzeu.

Realizátorem celého projektu bylo CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec a jím zřizované Chmelařské muzeum.

Partnery projektu byly Ústecký kraj, Univerzita J.E.Purkyně v Ústí nad Labem a město Žatec.

Odbornými garanty byli Petr Bažant, Vladimír Valeš a Naďa Žurková. V rolích asistentek to byli studenti UJEP Lucie Jarošová a Josef Gurecký.

Projekt se konal již potřetí. Pedagogy a vedením ZŠ Komenského alej byl hodnocen velice kladně. Pro organizátory byly velmi důležité první reakce dětí. Děti a celé třídy reagovaly výborně. Učitelky odvedly perfektní práci při formování pracovních týmů. Dětem se celý Projektový týden líbil a nejlépe hodnotily ruční česání chmele.

Přínosná je spolupráce s Filozofickou fakultou UJEP v Ústí nad Labem, která trvá od samého počátku projektu před třemi lety. Pomoc jejich studentů je důležitou součástí projektu a přispívá k jeho kvalitě.

Je jasné, že zvláště s ohledem na zápis města na Seznam světového dědictví UNESCO, je takový projekt žádoucí.

Celý projekt byl zahrnut do programu mezinárodní vědecké konference s tématem Muzeum jako nástroj prezentace, který proběhl v Národním zemědělském muzeu v Praze 5. listopadu 2021. Náš výukový program byl mezi prezentacemi ostatních muzeí jedinečný a vzbudil pozornost.
Vladimír Valeš, manažer Chmelařského muzea

Datum přidání:

Nejnovější zprávy