Pěškobusem počtvrté. Tentokrát žateckým podzemím

16. 09. 2021
I v letošním roce je spolek A dál? jedním ze spolupořadatelů festivalu Den architektury. Tento rok vás duo Monika Merdová a Eva Sladká provede sklepením domů v historickém centru Žatce. Průzkum začne 2. října 2021 ve 14 hodin v obnoveném sklepě Mederova domu.
Pěškobusem počtvrté. Tentokrát žateckým podzemím

“Žatecké podzemí je rozsáhlá část stavebního dědictví našeho města, které svůj potenciál dosud skrývá. Celé centrum stojí na gotických sklepech, jsou to nejstarší části domů a mají zpravidla více pater,” přibližuje téma letošní procházky historička umění Monika Merdová.

“Navštívíme několik sklepů, část z nich je v jednání. Rozhodovat bude jejich přístupnost, bezpečnost a hlavně vstřícnost majitelů. Přesnou trasu procházky necháváme vždy jako překvapení a bude zaznamenána v mapě procházky,” dodává architektka Eva Sladká.

Vstupné je zdarma. Pevné boty, čelovky a svítilny s sebou! (adál)
Foto: z minulých pěškobusů - archiv spolku A dál?

Spolek A dál? působí v Žatci od roku 2017 a jeho hlavními cíli je popularizace architektury, podpora informovanosti o dění ve městě a také zapojení obyvatel do městského rozvoje. A dál? pořádá architektonické procházky či veřejné debaty o aktuálním dění, zasloužil se o vypsání architektonické soutěže na prostranství před Zlatým chmelem v Podměstí a v září 2021 publikoval Architektonickou mapu města Žatce, podpořenou z participativního rozpočtu města.

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury a je hlavním pořadatelem festivalu Den architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001. Jeho hlavním cílem je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

 

Galerie k článku