Hudba a víno proti dešti. Příjemná zábava vyhrála

28. 08. 2021

Desítky návštěvníků zaplnily v pátečním podvečeru Klášterní zahradu, kam je přilákal program s názvem Žatec žije hudbou a vínem. Lidem příliš nevadilo ani deštivé počasí.

Hudba a víno proti dešti. Příjemná zábava vyhrála

Potěšilo je zejména víno ze dvou vinařství nedaleko Žatce – Vinařství Němeček a Vinařství Mikulášek z Března a Vičic na Chomutovsku. O zábavu se postarala Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvačka Vlaďka Bauerová. V jejich podání zazněly slavné světové melodie, rockové i popové.

Program uspořádal ve spolupráci s Chrámem chmele a piva Žatecký okrašlovací spolek (ŽOK), který se podílí i na dalších kulturních akcích v Žatci během celého roku. Pátečním večerem s cimbálovkou a vínem chtěl ŽOK připomenout, že v minulosti se na Žatecku nepěstoval jen chmel, ale také víno. „Víno se tu tradičně pěstovalo, zůstaly po něm i sklepy. V okolí máme několik vinařství. Chceme ukázat, že tu mohou být i jiné tradice než chmelařské,“ řekl Vladimír Vlach ze spolku ŽOK.

O vinařské tradici na Žatecku ostatně v Klášterní zahradě vyprávěl pan Němeček, jenž připomněl, že vinohrady z regionu zmizely hlavně po Bílé hoře. Důvodem byly jak pohyby vojsk, tak i zhoršení klimatické podmínky související s tehdejším ochlazením ve střední Evropě.

Žatec žil v pátek večer hudbou a vínem ve velmi příjemné atmosféře. Zda se program bude opakovat, se pořadatelé teprve rozhodnou. Tomáš Kassal

Galerie k článku