Jak měl klášter namále

Jak měl klášter namále
V rámci otevření kapucínského kláštera v Žatci měli návštěvníci možnost dozvědět se o něm i jednu dosud zcela neznámou zajímavost.

Historička Milada Krausová z Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci připravila malou ochutnávku z materiálů k chystané výstavě „Krutá léta,“ kterou muzeum připravuje k 80. výročí ukončení druhé světové války. Při studiu materiálu se našla i dobová korespondence a články v tisku dokumentující plány z roku 1940 na zboření kláštera.

Žatecký „Hitler“, starosta Rudolf Dietl měl totiž s městem velikášské plány, obdobně jako Hitler např. s Berlínem nebo Linzem. Dietl proslul tím, že skládal starostenský slib v uniformě SS. Přátelil se také s K. Henleinem, který byl v Žatci za války i před ní velmi častým hostem. Kronika i tisk jsou plné Dietlových dlouhých propagandistických projevů. A právě v textu jednoho z nich k otevření školícího centra v budově Střelnice v prosinci 1940 představil i veřejnosti další plány na rozvoj města. Německo ještě vyhrávalo na všech frontách. A místní snili o zvelebení města ve všech oblastech. Počítali ostatně s tím, že válka rychle skončí, samozřejmě vítězně pro Německo.

Mezi plány na rozvoj Žatce jmenoval Dietl na prvním místě vznik nového náměstí. Mělo vzniknout na místě kapucínského kláštera a jeho zahrady. Obě náměstí měla pak spojovat tehdejší Schillerova ulice, dnes ulice Obránců míru. Na novém náměstí mělo být i sídlo úřadů – finančního, pracovního, ale i Landratu. Po diskuzích měl zůstat stát alespoň klášterní kostel. Kapucíni by možná i přivítali novou budovu, protože tehdy klášter nebyl v nejlepším stavu.
Nic se nakonec nebouralo a nové náměstí nevzniklo. Nevíme, jestli kvůli nesouhlasu památkářů, či prostě jen proto, že válka se vyvíjela jinak, než si Německo představovalo. Dnes zrekonstruovaný klášter měl však tehdy opravdu namále. (rmž)

Datum přidání:

Nejnovější zprávy