Nová výstava ukazuje historii žateckého cukrovaru

Nová výstava ukazuje historii žateckého cukrovaru

Historii žateckého cukrovaru, která trvala 137 let, připomíná nová výstava Řepa, cukr, homole, která včera začala v Křížově vile v Zeyerově ulici. Výstavu připravili pracovnicí Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci a návštěvníci ji mohou vidět do 28. dubna.

Jde o čtvrtou výstavu žateckého regionálního muzea na téma místních podniků. V minulosti už jednotlivé expozice připomněly bývalou Šroubárnu, Frutu a papírny, nyní se pozornost zaměřila na výrobu cukru. „Výstava vznikala něco přes rok. Chce popsat způsob výroby v žateckém cukrovaru, oživit diskuzi o něm a případně přispět k archivaci materiálů o cukrovaru,“ řekl v úvodu vernisáže kurátor výstavy Miroslav Černý.

Exponáty představují jak pomůcky při zpracování a výrobě cukru z cukrové řepy, tak historii podniku a různé osobnosti, které jsou spjaté s jeho historií. Věnuje se jak řepným kampaním, které probíhaly v širokém okolí, tak třeba představuje různé obaly a oživuje i vzpomínky na řadu pracovníků.

První část včerejší vernisáže tvořilo promítání filmů o historii cukrovarnictví v patře Křížovy vily, poté se tři desítky návštěvníků přesunuly do přízemí, kde probíhá samotná výstava. K ní by pracovníci muzea ještě rádi připravili další doprovodný program, například besedu s bývalými pracovníky cukrovaru. (tka)

Datum přidání:

Nejnovější zprávy