Pohledy z Majáku: Dočesná letos nebyla ideální, ale byla fajn. Co ji ještě vylepšit?

05. 09. 2021

Takhle nějak, ale s drobným vylepšením, by se mi Dočesná v Žatci líbila. Jako byla letos. Ani série drobných akcí bez významného vrcholu (jako loni), ale ani megalomanská akce (jako v letech předešlých). Prostě tradiční městská událost především pro Žatečany.

Pohledy z Majáku: Dočesná letos nebyla ideální, ale byla fajn. Co ji ještě vylepšit?

Především: proč? Protože obří akce pro desítky tisíc lidí, jako to bývalo ještě před pár lety, už překračuje možnosti Žatce. Zvlášť, když nám tady zůstanou všechna negativa – nepořádek, hluk, dopravní neprůjezdnost, obrovské finanční náklady, stres a zmatek. Zatímco ti, kdo sem přijeli, si odvezli plné břicho a haldu zážitků (návštěvníci) nebo zisk (stánkaři, kolotočáři atd. - no jinak by na takové akce asi nejezdili, že?).

Na druhou stranu loňská Dočesná jinak byly ryzí improvizací – a ani to nešlo kvůli okolnostem jinak. Hodně akcí, připravovaných na poslední chvíli, bez vrcholu, jaký by si tradiční slavnosti chmele a hlavně Žatec jako takový zasloužily.

Letošní Dočesná byla zajímavým kompromisem. Od července do září série desítek malých i větších akcí. A první zářijový víkend vrchol – s programem v centru i Letním kině, placený i zadarmo. Skupiny lidí, procházejících se městem z místa na místo, ale bez nervydrásající zácpy na náměstí Svobody. To nevypadalo špatně.

Když se řekne A, má se říct i B. Ani letošní Dočesná nebyla ideální. Ale jako podnět k zamyšlení byla skvělá.

Takže: jak?

Žatec a chmelařská tradice si zaslouží skutečnou Dočesnou. S vrcholem v podobě velkého programu první zářijový víkend. Ale! Také s jednotným programem, který by měl mít jednoho organizátora, dramaturga, koordinátora. Letošní ne úplná přehlednost akcí byla jedním z nedostatků jinak příjemné soboty.

Za co bych se přimlouval, to je nabídka akcí, na něž se platí vstupné, a na které se může přijít zadarmo. Mezi ty první může patřit Letní kino se skvělými kapelami – za kvalitu si lidé rádi zaplatí. Letní kino, ale i areál pivovaru nebo některé z okrajových náměstí jsou ideální pro uzavřený prostor s vlastním placeným programem.

Zbytek akcí – pro děti, pro seniory (třeba právě v klidu Klášterní zahrady), pro rodiny, milovníky piva, různých hudebních žánrů, pro kapely či divadla z regionu – je v centru Žatce relativně dost místa. Aby se vše mohlo rozprostřít a probíhat relativně v klidu.

Co bych proti letošnímu roku ještě určitě změnil, je opětovné oddělení Žateckých dvorků od hlavního programu Dočesné. Protože obě akce jsou zajímavé a je škoda, aby se prolínaly. Naopak, dvorky s vlastním programem si zaslouží vlastní termín, prostor (a taky propagaci).

A také bych se přimlouval – když už kolotoče, střelnice a další zábavy (nemyslím, že by to tak hrozně chybělo), tak rozhodně ne v centru města. Kdo o ně vážně stojí, dojde si za nimi i kus cesty. Anebo je zkusme úplně vynechat. Ale do historického centra už bych je nevracel.

Letošní Dočesná prostě nebyla špatná. Nebyla ideální. Ale jako možný model, který by se dal vylepšovat a ladit, byla naprosto skvělá. Jsem zvědav na tu příští.
Tomáš Kassal

Galerie k článku